slivoně

Výsadba švestek krok za krokem - od semínka po bochník.... nebo spíše od semínka k plodu!

Začněme dobrodružstvím s výsadbou naší budoucí zahradní hvězdy, skutečné královny mezi ovocnými stromy. Představte si teplé letní odpoledne a sladké, šťavnaté švestky přímo z vaší zahrady. Sen? Vůbec přečtěte si více »

jahod

Uvažujeme o sazenici jahod a jahodníku, kterou zvolit?

Navzdory zdání to není snadná otázka. Na jedné straně máme intenzivně sladké a šťavnaté jahody, které nikdo nemůže ignorovat ani na snídaňové ovesné kaši. Na straně druhé skromné jahody ukryté pod li přečtěte si více »

Jabloně

Snadno pěstovatelné a chutné ovoce - jabloně

Jabloň je jedním z nejoblíbenějších a nejoceňovanějších ovocných stromů. mají obrovské množství odrůd a velké botanické bohatství. Díky snadnému pěstování a delšímu výnosu se jabloně často volí neje přečtěte si více »

 

Uvažujeme o sazenici jahod a jahodníku, kterou zvolit?

Navzdory zdání to není snadná otázka. Na jedné straně máme intenzivně sladké a šťavnaté jahody, které nikdo nemůže ignorovat ani na snídaňové ovesné kaši. Na straně druhé skromné jahody ukryté pod listím jako malá šťastná tajemství léta. Jak to všechno vím? Tady je moje zkušenost: oba druhy pěstuju na své zahradě už léta. Sazenice jahodníku se fantasticky hodí na okraje záhonů nebo jsou připomínkou zašlých časů a rostou volně na louce či v lese. A pokud máte trochu městského talentu - zkuste překvapit své sousedy. A nezapomeňme na skutečný poklad - staré odrůdy https://moravske-sady.cz/cs_CZ/c/Lesni-jahody-a-jahody/55 jahod. Mají auru nostalgie a chuť, která se nedá srovnat s tím, co nám nabízejí moderní pěstitelé. Na závěr si povězme něco o péči o jahodový keř, který vás při správné péči ohromí svou úrodou i několikrát za sezónu! Nezapomeňme však, že každá mince má dvě strany - jahodník musíme ocenit i jako zdroj silných vitaminů a antioxidantů. Rozhodnutí je nakonec na vás! Kromě pěkné chuti vám sazenice jahodníku i jahodník přinesou mnoho uspokojení.

Tajemství pěstování jahod v květináči: rady pro zahrádkáře

Sazenice jahod mají to zvláštní kouzlo, kvůli kterému je chceme mít doma. V této souvislosti je pěstování jahod v květináči ideálním řešením - jak z estetického, tak z praktického hlediska. Staré odrůdy jahod jsou již dlouho známé svou aromatickou chutí a jemnou vůní. Na rozdíl od všeobecného mínění není výsadba jahodového keře nijak obtížná ani časově náročná. Vysaďte jej do květináče o průměru asi 30 cm - malý prostor, pro který budou mít zdravé kořeny prostor k rozvoji. Nejdůležitější je však zajistit mu dostatek světla a poměrně průhledný podstavec, abyste mohli sledovat stav půdní vlhkosti. Zdá se, že důležité tajemství nespočívá jen v tom, jak, ale také kdy bychom měli výsadbu provést - ideálně na podzim nebo koncem jara. Právě správné teplotní podmínky a pohyb slunce podporují rychlý růst keře nebo dokonce celé výsadby! Klíčem k úspěchu mohou být staré odrůdy jahodníku - díky zabudované toleranci k měnícím se povětrnostním podmínkám a odolnosti vůči chorobám se snadno udržují. Nezapomínejte však na pravidelnou zálivku (zejména v létě) a každoroční doplňování půdy organickým kompostem. Shrnuto a podtrženo - výběr správné nádoby, výběr starých odrůd a osvojení si několika jednoduchých triků může pěstování vlastních jahod přinést skutečný užitek.

Staré odrůdy jahod - nostalgie, která stojí za to.

I přes svou malou velikost mohou sazenice jahod skrývat ohromnou chuť, která nemá mezi moderními chuťovými triky intenzivního zemědělství místo. Staré odrůdy jahod jsou symbolem naší rodné přírody a historickým mistrovským dílem šlechtění ovocných rostlin. Každý jahodový keřík je vůní letních rán, čerstvé trávy mokré od rosy a slibuje nekonečné blaho pohody v přírodě. Kromě toho je pěstování tak krásné a jednoduché zahradní ozdoby poměrně jednoduchým úkolem i pro začínající zahrádkáře. Potřebujete jen květináč s dobrou drenáží, vhodně propustnou půdu a pravidlo zalévat tolik, kolik by sama rostlina chtěla pít - a pokud ji umístíte na místo s dostatkem slunečního světla (ale bez přímých paprsků!), vaše sazenice jahod vás po jednom malém kousku těchto lákavých plodů přenesou zpět do dětství.

Jak se starat o jahodový keř doma a na pozemku?

Péče je obecně jednoduchá, ale některé aspekty vyžadují jemnější přístup. Za prvé, sazenice jahodníku rostou nejlépe na slunném místě s lehkým stínem. Staré odrůdy jahodníku sice snesou i těžší půdu, ale dávají přednost půdě s mírnou vlhkostí. Jakmile jsou keříky jahodníku vysazeny, je péče o mladé výsadby zásadní. Přestože jsou velmi odolné, pomůže zde organické hnojení a pravidelná zálivka - zejména v období sucha. Na co je třeba dávat pozor? Přestože naše jahodníky v květináčích mohou vypadat skvěle, je vhodné je "provětrat". Větrání pomáhá zabránit vzniku plísní způsobených houbami. A jakmile přijde léto s plody? Necháváme je na keři tak dlouho, aby se plně rozvinula jejich chuť, ale ne příliš dlouho - i když ptáci by to mohli ocenit! Shrnutí: Zdravý jahodový keř je výsledkem neustálé péče a pozornosti věnované detailům stáří rostliny od okamžiku vysazení sazenic. Ale to uspokojení, když sklízíme šťavnaté plody.... je k nezaplacení!

Může ho jahoda překonat? Výhody pěstování sazenic jahodníku.

Kde to všechno zůstává, naše oblíbená letní pochoutka - jahody? Tyto sladkokyselé červené kuličky mají co nabídnout. Chuťově je bezkonkurenčně předčí i jahody, které jsou dokonce ztělesněním líného letního odpoledne. Moderní jahody jsou semenáčky, které pěstitelé vyšlechtili, aby zajistili optimální chuť a výnos. K tomu se přidává pohodlnost pěstování - je to slibná alternativa ke keříčkovým jahodám, které sice fascinují svým divokým půvabem a intenzivním aroma, ale vyžadují více pozornosti při péči. Kromě toho, že si můžete vychutnat přírodě blízkou atmosféru a fantastickou chuť staré odrůdy jahod - tyto malé zářivé skvosty lze pěstovat i na balkoně v květináči! Ale... Mohly by obstát v konkurenci jahod? Vezměte v úvahu snadnost sběru. Jahody lákají svými velkými plody, které se snadno hledají a sbírají. Na druhou stranu hledání menších jahod je zábavnější pro děti než pro dospělé! Přestože charakteristická vůně jahod vyvolává vzpomínky na bezstarostné dny strávené na babiččině pozemku nebo na jedlé zahrádky z dětství, praktické výhody přidávají na výhodnosti sazenic jahodníku pro pěstování vlastních.

Kdy se nechat zlákat jahodníkem: shrnutí naší srovnávací analýzy všech výhod a problémů pěstování těchto dvou druhů ovocných rostlin.

Po krátkém zamyšlení a důkladné analýze vlastností jahodníku a jahodníku jsme dospěli k závěru, že oba druhy mají své výhody. Pokud sníte o tom, že budete mít doma vlastní minizahrádku, sazenice jahodníku se vám budou hodit. Pro milovníky nostalgie budou ideální volbou staré odrůdy jahod - jejich vůně je nezaměnitelná! A péče? Jahodový keřík vyžaduje minimální úsilí, a to jak v květináči, tak na zahradě. Důležitá je především pravidelná zálivka a slunečné nebo přítmí. V případě jahodníku naopak bude záležet i na reprodukčním systému - stálezelený keř dorůstá výšky až 30 cm, ale jeho výnos je vyšší než u jahodového keře. Výběr mezi sazenicemi těchto druhů ovoce je věcí individuálních preferencí každého zahrádkáře.

Související články