slivoně

Výsadba švestek krok za krokem - od semínka po bochník.... nebo spíše od semínka k plodu!

Začněme dobrodružstvím s výsadbou naší budoucí zahradní hvězdy, skutečné královny mezi ovocnými stromy. Představte si teplé letní odpoledne a sladké, šťavnaté švestky přímo z vaší zahrady. Sen? Vůbec přečtěte si více »

jahod

Uvažujeme o sazenici jahod a jahodníku, kterou zvolit?

Navzdory zdání to není snadná otázka. Na jedné straně máme intenzivně sladké a šťavnaté jahody, které nikdo nemůže ignorovat ani na snídaňové ovesné kaši. Na straně druhé skromné jahody ukryté pod li přečtěte si více »

Jabloně

Snadno pěstovatelné a chutné ovoce - jabloně

Jabloň je jedním z nejoblíbenějších a nejoceňovanějších ovocných stromů. mají obrovské množství odrůd a velké botanické bohatství. Díky snadnému pěstování a delšímu výnosu se jabloně často volí neje přečtěte si více »

 

Snadno pěstovatelné a chutné ovoce - jabloně

Jabloň je jedním z nejoblíbenějších a nejoceňovanějších ovocných stromů. Https://MORAVSKE-SADY.CZ/cs_CZ/c/Jablone/17 Jabloně mají obrovské množství odrůd a velké botanické bohatství. Díky snadnému pěstování a delšímu výnosu se jabloně často volí nejen do domácích sadů, ale i na pozemky.

Nejlepší substrát a umístění pro jabloně

Jabloně jsou stromy, které mohou dosahovat výšky až 10 metrů. Mají hluboký kořenový systém a intenzivně zbarvené listy. Jabloně kvetou od konce dubna do poloviny května. Květy se pak intenzivně rozvíjejí společně s listy. Jejich barva i tvar závisí na odrůdě. Nejčastěji jsou zpočátku růžové nebo jemně červené, ale postupem času zbělají. V teplejších oblastech země kvetou jabloně mnohem dříve. Hodně záleží také na odrůdě. Optimální polohou pro jabloně je slunné místo. Stromy mohou růst i v mírném polostínu. Čím více slunečního svitu, tím více květů a listů, aby se rostlina mohla rozvíjet. Je důležité, aby substrát byl humusovitý, vlhký a propustný. Jabloně vůbec nesnášejí stojatou vodu. Jedná se však o stromy s nízkými nároky na výživu. I na málo úrodné a suché půdě mohou dát velmi velké množství jablek. Pro bohatou úrodu jablek je však důležitým faktorem správné množství slunečního svitu a kvalita stanoviště. Ideální je, když má půda pH mezi 6 a 7. Rozvinuté květy nesnášejí náhlé poklesy teploty pod nulu. Proto se nezřídka stává, že se množství plodů sníží v důsledku pozdních jarních mrazíků.

Správná výsadba jabloní

Před výsadbou jabloně je třeba řádně připravit půdu. Půda musí být nakypřena do správné hloubky a zbavena plevele a dalších nečistot. Před výsadbou je vhodné stromek umístit do vody, aby se kořeny řádně zvlhčily. Poté vykopejte jámu, která je alespoň dvakrát hlubší a širší než kořenový bal rostliny. Dno jámy by mělo být dodatečně zkypřeno a současně přidáno organické hnojivo. Jakmile je sazenice umístěna v jamce, měla by být zasypána zahradní zeminou. Půda by se měla pevně přitlačit, aby kolem kořenového balu nezůstaly žádné dutiny. Posledním krokem je vydatné zalévání sazenic. Strom můžete dodatečně upevnit kůlem, ale to závisí na velikosti a formě růstu rostliny. Důležité je také ponechat dostatečnou vzdálenost mezi jednotlivými jabloněmi. Sazenice jabloní by se měly vysazovat alespoň několik metrů od sebe. Tím se zlepší jejich růst a účinnost plodů. Při výsadbě je třeba věnovat pozornost místu, kam se jabloň roubuje. Nesmí být pod zemí.

Jak zalévat jabloň?

Čerstvě vysazené sazenice jabloní vyžadují řádnou zálivku. Správná zálivka je pro mladé stromky nejdůležitější během prvních tří let po výsadbě. Starší jabloně naopak snášejí období sucha mnohem lépe. Mladé jabloně je proto vhodné zalévat zřídka, ale velmi intenzivně. Kořeny tak budou dostatečně vlhké a rostlina bude růst. Na druhou stranu je třeba se vyvarovat častého a mírného zalévání jabloní, protože to má nepříznivý vliv na vývoj kořenového balu. Zalévání však vždy závisí na množství srážek a teplotě vzduchu. Pokud je stromek již zakořeněn, je možné jej dodatečně zalévat pouze v období sucha.

Jak prořezat jabloň?

Abyste dosáhli co nejlepších výsledků, je třeba jabloně pravidelně prořezávat. Po výsadbě není nutné provádět žádný řez. Od 2. roku po výsadbě je však možné jabloně jemně prořezávat. Všechny výhony, které rostou dovnitř, by měly být odstraněny. U starších stromů by však měly být odstraněny i svislé větve po ukončení plodů. Letní odrůdy jabloní také vyžadují pravidelné odstraňování odumřelých větví. Prořezávání zlepšuje vybarvení jablek i bohatost úrody. Toto ošetření je nejvhodnější provést brzy na jaře, před začátkem vegetačního období. Odstraněním nepotřebných větví se dosáhne volnější koruny a strom získá mnohem harmoničtější tvar. Vzdušný loron je mnohem méně náchylný k napadení chorobami a škůdci. Tím se také zvyšuje zdravotní stav stromu.

Kvalitní sazenice jabloní lze zakoupit na webových stránkách Moravských sadů. Jabloně jsou k dispozici v široké škále odrůd, což znamená, že ovoce má rozmanitou chuť přizpůsobenou potřebám zákazníků. Sazenice jsou po dobu dodávky řádně chráněny, aby nedošlo k jejich poškození. Mají dobře vyvinutý kořenový systém, který zaručuje dobré zakořenění rostlin. Mezi nejoblíbenější letní odrůdy jablek, které zákazníci oceňují, patří jabloně Antonka, Papierówka, Szampion a Gala.

Související články